Student grafičkih umetnosti inspiriše najnovijim stvaralaštvom

Čudne, a zadivljujuće statue Lepenskog Vira u Srbiji decenijama zbunjuju posetioce i umetnike. Isklesane u kamenu nalazile su se duž reke Dunav i prikazuju ljudska lica sa ribljim crtama.

Zaintrigirana, Medlin Alison, student završne godine grafičkog dizajna na Univerzitetu Vejland Baptist, odlučila je da zaroni malo dublje kako bi saznala više o istorijskom mestu za školski projekat. Ipak je naletela na prepreku  - nije mogla da pronađe ništa na engleskom jeziku, osim onoga što je dokumentovano u knjizi istorije.

Otišla je kod profesora Dejana Mraovića, koordinatora Programa za grafički dizajn fakulteta, i sa njim provela jedno popodne u istraživanju.

Dan kasnije, Mraović je prišao Alison sa imenom i imejlom srpskog zvaničnika i ohrabrio je da zatraži pomoć.

Misleći da zvaničnika – Adama Sofronijevića, zamenika direktora Univerzitetske biblioteke Univerziteta u Beogradu i direktora radne jedinice „Srbijamarka” Pošte Srbije – ne zanima mnogo šta se dešava sa studentom u Plejnvjuu u Teksasu, Alison je poslala upit sa malim očekivanjima.

Na njeno iznenađenje, dobila je odgovor.

„Nije me samo kontaktirao“, rekla je, „Sastavio je ceo ovaj folder od 39 članaka iz časopisa – sve na engleskom.“

Ona se potrudila da ih sve pročita i bila je još više fascinirana Lepenskim Virom na osnovu onoga što je pronašla.

Kao profesor grafičkog dizajna srpskih korena, Mraović je ponosan na interesovanje koje je studentkinja pokazala. Ali pored umetnosti, postojala je još jedna obrazovna tačka koju se nadao da će usaditi: umetnost može da gradi mostove.

Alison je provela prolećni semestar 2022. istražujući kako bi stvorila delo koje tačno odražava srpsku znamenitost. Napravila je set maraka koje prikazuju statue Lepenskog Vira među kulisama srpskih pejzaža. Bio je to naporan projekat.

Svaka marka je svoje umetničko delo. Provela je mnogo sati usavršavajući izgled i stvarajući seriju koja bi se poklopila. Provela je još više vremena tražeći savršen font.

Na prvi pogled, dizajni markica izgledaju kao fotografije snimljene na lokacijama koje prikazuju. Pažljiviji pogled otkriva detalje koji su kulminirali od sati koje je Alison uložila u svoj projekat.

Mraović je rekao da je uvek ponosan na svoje učenike, ali da je posebno ponosan što je video proizvod Alisoninog opsežnog istraživanja. Bio je toliko ponosan, zapravo, da su poslali elektronske dosijee maraka Damjanu Joviću, generalnom konzulu Republike Srbije u Čikagu.

On je odgovorio rekavši da mu se sviđa dizajn i ponudio je da pomogne, ako može, u Alisoninim i Mraovićevim naporima da promovišu srpski turizam i kulturno nasleđe Srbije.

Alison je još jednom bila oduševljena odgovorom koji je dobila od nekoga na takvom zvaničnom položaju. To što je uopšte odvojio vreme da uopšte odgovori bilo je samo po sebi dobrodošlo iznenađenje.

Ona se nada da će ljudi biti inspirisani njenim stvaralaštvom da požele da i sami vide čuda koja ona ceni. 

Članak autorke Ellysa Harris objavljen na stranici https://www.myplainview.com/news/local/article/Graphic-Art-student-aims-to-inspire-with-latest-17169343.php . Fotografija preuzeta sa navedene stranice.

Previous
Previous

Rezultati majskog SAT General i prijave za sledeće termine

Next
Next

Hubert H. Humphrey Fellowship Program Competition 2023-2024